Edukacja na starość

Projekty europejskie są związane z wyrównywaniem szans i walką z wykluczeniem. Jeden z pomysłów na wspomaganie ludzi starszych, których często wyklucza się z czynnego udziału w życiu społecznym są projekty ogólnie określane mianem uniwersytetów trzeciego wieku. Pod tą nazwą kryje się cały szereg szkoleń, kursów i tym podobnych działań, mających na celu walkę z ageizmem. Wykluczenie ludzi starszych staje się coraz poważniejszym problemem społecznym. Zwykle przeciętny starszy członek społeczeństwa potrzebuje edukacji związanej z możliwości korzystania z Internetu i nowoczesnych technologii.

Takie szkolenia oferuje instytucja ogólnie nazywana Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Pod nazwą kryją się studia, szkolenia, szkoły, kursy i warsztaty dla osób starszych. Takie wyrównywanie różnić społecznych sprawia, że zmniejsza się poziom wykluczenia ludzi starszych ze społeczeństwa. Są bardziej świadomi zmian cywilizacyjnych, lepiej też radzą sobie z nowymi technologiami. Poza tym rozwijają swoje umiejętności i zainteresowania, co sprawia, że czują się potrzebni. Dodatkowo poznają rówieśników, którzy także są aktywni mimo sędziwego wieku. Pozwala to na godne życie, zdobycie poczucia własnej wartości. Często warsztaty kreatywne owocują nabyciem umiejętności, które pozwalają na zdobycie dodatkowych źródeł dochodów na przykład sprzedaż ręcznie robionej biżuterii, szkatułki decoupage i inne. Szczególnie godne uwagi jest to, że Unia Europejska kładzie naprawdę duży nacisk na to, aby oferty kursów dla ludzi starszych były ogólnodostępne, aby rzeczywiście efekt była taki, że następuje wyrównanie szans. Ageizm czyli dyskryminowanie ludzi ze względu na wiek staje się coraz większym problemem społecznym, dlatego kursy zrównujące szansę ludzi starszych w pędzie cywilizacyjnym są warte uwagi i pochwały. Dodatkowo niektóre kierunki kształcenia naśladują młodzieżowe kierunki, oferując koła zainteresowań czy konferencje quasi naukowe, na których co bardziej aktywne jednostki mogą wykazać się pomysłowością.

Post Author: admin